Добавлено: 24 марта 2019 9:53

It' s well known that teaching English to children of primary school is very difficult. They get tired quickly, get distracted. Academic style work is not suitable here. It's much better to conduct classes in a playful manner. And a fairy tale can come to the aid of the teacher.
So the teacher of English Zarema Magomedovna ( Korigova) held a very interesting lesson with schoolchildren of 4 " B" grade.They have put in a scene of the tale " Goldielocks and three bears".
Colourful decorations and fabulous costumes_have done the strong impressions on spectators.

Общеизвестно, что преподавать англ.яз в начальной школе очень сложно. Они быстро устают , отвлекаются.
Академический стиль работы здесь не подойдет. Гораздо лучше проводить занятия в игровой , ненавязчивой форме. Здесь на помощь педагогу может прийти
сказка.
Что собственно говоря и сделала учитель нач. школы Коригова Зарема Магомедовна, которая провела очень интересный урок с учащимися 4 "Б" класса.
Они поставили инсценировку сказки " Златовласка и три медведя". Красочные декорации и сказочные костюмы произвели на зрителей сильное впечатление.